”2023’te 70 milyar dolar turizm geliri” hedefi gerçekçi mi?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2023 hedefini 70 milyon turist 70 milyar dolar turizm geliri olarak açıklamıştı. Peki Bakan Ersoy’un bu beklentisi ne kadar gerçekçi?

Habertürk yazarı Cüneyt Başaran, Türkiye’nin turizm hedeflerini ve mevcut durumunu irdeleyen bir yazı kaleme aldı.

Ağırlanan turist sayısına ve elde edilen turizm gelirlerine ilişkin verileri paylaşan Başaran, ”Geçen sene Türkiye’nin toplam döviz geliri ise 29.5 nişantaşı günlük kiralık daire milyar dolar olmuş. Bu rakam da geçen yıla göre yüzde 12’lik artışa tekabül ediyor. Kişi başı ortalama turizm harcaması olarak hesaplandığında ise 647 dolar çıkıyor. Bu seviyede ise 2017’ye göre bir gerileme söz konusu. 2017’de hesaplanan ortalama kişi başı turizm harcaması 681 dolarmış.” diye yazdı.

”DÜNYA ORTALAMASININ ALTINDA PARA KAZANIYORUZ”

Küresel ölçekte turist başına ortalama harcama 1,150 dolar seviyesindeyken, Türkiye’de 2018 yılında yakalanan 647 dolarlık seviye küresel ortalamanın çok altında osmanbey günlük kiralık daire kaldığını dile getiren Cüneyt Başaran, ”Buradan da şu sonucu çıkartıyoruz; çok misafir ağırlıyoruz, yediriyoruz, içiriyoruz ama bu işten dünya ortalamasının oldukça altında para kazanıyoruz” diye yazdı.

Başaran yazısının devamında şu noktaların altını çizdi:

”Türkiye Seyahat ve Acenteler Birliği 2023 yılı için “70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir” diye bir hedef koydu. 2023 yılına 5 yıl var. Her yıl turist sayısını yüzde 10 artırırsak 2023 yılında 70 milyona ulaşabiliriz.

Şimdi gelelim gelir tarafına…

Türkiye dolar bazlı ortalama her yıl 3-4 büyürse 2023 yılında GSYH’sı 900 milyar dolar seviyesine gelebilir. Yukarıda Türkiye’nin turizm gelirlerini GSYH’nın % 3.8’i kadar demiştik. İyimser olalım ve bu oranı da % 4.5’lara taşıdığımızı düşünelim. Bu durumda 2023 yılında turizmden gelecek gelir kabaca 40 milyar dolar civarında olacaktır.”

Başaran yazısının sonunda, Türkiye’nin 70 milyon şişli günlük kiralık yerine makul bir büyüme hedefiyle daha çok para harcayan turisti hedeflemesinin daha doğru olup olmayacağını sordu.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir