25’ten sonra doğum yapanlar daha uzun yaşıyor!

Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması ve gelecek endişeleri gibi sebeplerle çocuk doğurma yaşı gittikçe yükseliyor. Yeni bir araştırma, 25’inden sonra çocuk doğuranların daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Yapılan bir araştırma, 25 yaşından sonra anne olan kadınların 90’lı yaşlarına kadar yaşama ihtimalinin daha erken anne olanlara oranla %11 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Yaş büyüdükçe doğurganlığın azalması, hastalıkların ve düşük riskinin artması gibi sebeplerden dolayı doktorlar, doğumu ertelememeleri konusunda kadınları uyarıyor ancak 20 bin kadın baz alınarak yapılan yeni araştırma geç anneliğin avantajlarını gözler önüne serdi. California San Diego Üniversiteli araştırmacılar, 25-29 yaşları arasında çocuk sahibi olan kadınların daha uzun yaşadığı sonucuna vardı.

Bilim insanları, hamileliğin sağlık üzerinde koruyucu bir etkisi olduğunu söylüyor. Daha önce doğum yapmayan kadınlarla kıyaslandığında 3-4 kez doğum yapan kadınların 90’lı yaşlarına kadar yaşama ihtimali daha yüksek.

Dr Aladdin Shadyab, doğumların ertelenmesini önermediklerini, yaş ilerledikçe hamilelik diyabeti ve yüksek tansiyon gibi obstetrik komplikasyonların riskinin arttığını söyledi. Ancak 25 yaşından sonra çocuk sahibi olmanın sağlık açısından birçok faydasının olduğunu ekledi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir