3 boyutlu açılış

3 boyutlu açılış

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ”Sabancı Topluluğu olarak bu yıl, Türkiye’nin büyümesinin iki katı kadar, yüzde 15-16 oranında büyüyeceğiz” dedi.

CEREN YILMAZ/İSTANBUL

İstanbul’da 2, Adana ve Ankara’da birer mağazayı 17 Aralık’ta açan Teknosa, dünyada ilk kez 3D teknolojisi ile 4 mağazasını aynı anda açtı. Satış alanını bir anda 10 bin metrekarenin üzerinde artıran Teknosa, Panasonic’in katkılarıyla hayata geçirdiği 3D yayınla açılışları görsel bir şova dönüştürdü.

Açılışlar öncesi düzenlenen toplantıda Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Teknosa’nın 10. yılında sektörünün tartışmasız lideri olduğunu söyledi. Teknosa’nın 260 mağaza ve 3 binin üzerinde çalışana ulaştığını kaydeden Sabancı, Türkiye ekonomisinin başarılı performansına dikkat çekerek, “2010 yılında yeni söylenen OECD rakamlarına göre Türkiye’nin 2010 yılını yüzde 8’in üzerinde bir büyüme ile kapatacağını öngörüyor. Yine 2011 beklentimiz Türkiye için yüzde 5’in üzerinde bir büyüme ülkemiz için. Yine aynı OECD raporlarına göre önümüzdeki 6 yıl yüzde 6,5-7 civarında büyüme öngörüyorlar. Bundan mutluyuz. Sağlıklı götürülen finansal sistemimiz ve başarıyla yönetilen mali disiplin ve reformlar sonucu ülkemiz çok ciddi bir ivme ve büyüme kazanmıştır. Artık gelişmekte olan ülkeler içinde bir yıldızdır Türkiye. Yine bölgemizde bölgesel bir güç ülkemiz. Sabancı Topluluğu olarak ülkemizin bu başarısından bu ivme ve büyümesinden payımızı alıyoruz desteğimizi veriyoruz, Türkiye ile birlikte büyüyoruz. Türkiye bu yıl yüzde 8 büyürken, Sabancı topluluğu olarak bizde bu yıl, Türkiye’nin büyümesinin iki katı kadar, yüzde 15-16 oranında büyüyeceğiz” dedi.

Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer de, dünya çok ciddi kriz ve çalkantılardan geçerken, Türkiye’nin son dönemlerde dünya ekonomisinin parlayan yıldızı olduğunu söyledi.

Sabancı Grubu içerisinde perakende sektörünün kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Dinçer, ”Teknosa’nın yanı sıra Carrefeursa, Diasa ile bu sektörde 15 bin çalışan ve bin 500 mağaza ile faaliyet gösteriyoruz” dedi.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane ise, Teknosa’nın 2000 yılında kurulduğunu ve bugün 10. yıllarını kutladıklarını belirterek, “Bize ilk başta ‘Müslüman köyünde salyangoz satıyorsunuz. Bu iş tutmaz, Sabancı maceraya giriyor’ dediler. Biz tüketicimize inandık. Geleceği okuduk. Gelecekte bu işin Türkiye’de tutacağını gördük ve bir sektör yarattık” diye konuştu.

Türkiye’de organize perakende sektörünün 15-16 yıldır hızlı bir şekilde geliştiğini ve 2005 yılından bugüne 150 tane AVM açıldığını belirten Nane, sadece İstanbul’da 90 tane AVM olduğunu, tüm çevre ülkelerdeki AVM’lerin İstanbul’daki AVM’lerin üçte biri olduğunu kaydetti.
Mehmet Nane, “2010 yılını iki haneli büyüme ile kapatacağız. Bu yıl KDV hariç 1.4 milyar lira ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yüzde 12 civarında büyümeye denk gelecek. 2011 yüzde 20 büyüme bekliyoruz. Bunun yanında mağazalarımıza 20 bin metrekare ye satış alanı ekleyeceğiz” dedi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir