Almanya’da 16 milyon kişinin kimlik çalındı

Almanya’da 16 milyon kişinin kimlik çalındı

Almanya Federal Güvenlik Bürosu ülke nüfusunun beşte kimlik bilgilerinin çalındığını açıkladı.

BBCnin haberine göre ülke nüfusunun beşte birinin şifrelerinin ve kendileri hakkındaki diğer bazı bilgilerin ele geçirildiği anlamına geliyor.

Yapılan açıklamada hırsızların bir yazılım aracılığıyla elektronik posta adreslerini ve hesap şifrelerini ele geçirdiği belirtildi. Açıklanan sayılara göre 126 milyon internet kullanıcısının kimlik bilgileri ele geçirildi.

Bu, ülke nüfusunun beşte birinin şifrelerinin ve kendileri hakkındaki diğer bazı bilgilerin ele geçirildiği anlamına geliyor.
Federal Güvenlik Bürosu, internet hırsızlarının milyonlarca kişinin bilgisayarına “botnet” olarak bilinen virüs programlarını yerleştirmeyi başardığını belirtti…

Bu programlar aracılığıyla hırsızlar, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, elektonik posta şifrelerini ele geçirebiliyor ve ardından bu bilgileri sahtecilik için kullanabiliyorlar.

Elektronik posta adresleri ve şifreleri, internet üzerinde alışveriş yapılırken kullanılabiliyor

Federal Güvenlik Bürosu, bu internet hırsızlığı olayına maruz kaldığından şüphelenen kişilerin bilgilerinin güvende olup olmadıklarını kontrol edebilmeleri amacıyla bir internet sitesini yayına geçirdi.

Kurum, olayın faillerini tespit etme konusunda hangi aşamada olunduğu konusunda ise bir açıklamada bulunmadı.

KAYNAK: bbc

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir