Anne sütü prematüre bebeklerin kalp gelişiminde çok etkili!

Yapılan araştırmalarda erken doğan bebeklerin anne sütüyle beslendiğinde kalplerinin daha sağlıklı olduğu gözlemlendi.

DailyMail’de yayımlanan habere göre, Oxford Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucunda erken doğan bebeklerin anne sütüyle emzirildiğinde kalplerinin daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyüdüğü gözlemlendi.

Anne sütü verilen kişilerde kalbin işlevleri arttı

Araştırmada bir gruba anne sütü verilirken diğerine verilmedi. Anne sütü verilmeyen gruptakilerin kalp fonksiyonlarının, diğerlerine göre daha yetersiz olduğu tespit edildi. Anne sütü alan gruptakilerin ise kalp işlevlerinin geliştiği gözlemlendi.

Bebek mamaları anne sütünün yerini tutamaz

Araştırmayı yöneten bilim insanı Dr. Adam Lewandowski, piyasadaki en iyi bebek mamasının bile, büyümede etkili olan enzimleri ve antikorları içermediğini dile getirdi. Doğumdan sonra kalp büyümesinin birkaç ay içinde gerçekleştiği düşünülüyor.

Araştırmaya katılan doktorlardan Profesör Russell Viner, anne karnının dışındaki hayata hazır doğamamış bebekler için anne sütüyle beslenmenin çok önemli olduğunu belirtti ve zaten güçsüz olan bir bebeği enfeksiyonlardan koruyup beyin, tansiyon ve kemiklerin gücü üstünde de büyük faydası olduğunu ekledi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir