Berberler 50 gün sonra ilk müşterilerini almaya başladı

Berberler 50 gün sonra ilk müşterilerini almaya başladı

Korona virüs tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berberler ve kuaförler, hizmete başladı. Berberlerin açılmasıyla sabahın ilk saatlerinde gelen müşteriler hijyen kuralları kapsamında tıraşlarını oldu.

Korona virüs tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berberler ve kuaförler 50 gün sonra iş başı yaptı. Kontrollü normalleşme kapsamında açılan berberler ilk müşterilerini almaya başladı.

Sabah 09.00 itibariyle açılan berberler randevu usulü gelen ilk müşterilerini tıraş etti. Bakırköy’de ilk müşterileri alan berber esnafı “Bugün işimize başladık. İlk müşterimiz aldık 50 gün sonra. Tüm hijyen kurallarına uyarak. Tek kullanımlık ürünler kullanıyoruz Havlular önlükler.. Saat başı müşteri alabileceğiz. 45 dakika tıraştan sonra 15 dakika hijyen temizliği yağacağız. Eski havlularımızı kaldırdık. İkramımız olmayacak. Saçını kesen gidecek” dedi.

Randevulu sistemle ilk müşteri olan vatandaş ise, “Bizim için psikolojik sınavdı. Berberlerin açılacağını öğrenir öğrenmez randevumu aldım. İlk müşteri olmak mutluluk verici” dedi.

İstanbul’da berberler açıldı, ilk tıraşlar yapıldı

Korona virüs ile mücadele kapsamında 25 Mart tarihinde kapatılan berber, kuaför ve güzellik merkezleri bu sabah itibarıyla yeniden hizmet vermeye başladı.

Korona virüs ile mücadele kapsamında ülke genelinde kapatılan berber, kuaför ve güzellik merkezleri bu sabah itibarıyla yeniden hizmet vermeye başladı. Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin yeniden açılmasının ardından ise uzun zamandır tıraş olmayan vatandaşlar berberlere saç kesimleri için randevu talep etmeye başladı.

Üsküdar’da berberlik yapan Cevat Yılmaz, Bugün önlemlerimizi alarak faaliyetlerimize başladık. Eskiye göre baya bir değişiklik olacak, sıkıntılarımızda olacak ama insan sağlığı bizim sağlığımız her şeyden önce geliyor. Tedbirlerimizi aldık. Havlularımız, önlüklerimiz tek kullanımlık oldu. Bütün dükkanımızı sterilize yaptık. Her müşteri sonrası sterilize yapıyoruz. Hayırlı olsun inşallah “ ifadelerini kullandı.

Uzun zamandır traş olamadığını belirten müşteri Umut Özister, “Yaklaşık 50 gündür traş olamıyorduk, durum çok kötüydü. Şimdi çok mutluyum traş oldum. Yüzüme resmen bir açıklık geldi, süper oldu” diye konuştu.

Kars’ta berberler iş yerlerini açtı

Kars’ta yaklaşık 50 günlük aranın ardından berberler iş yerlerini açtı. Çeşitli önlemler alan berberlerde yoğunluk başladı.
Tüm dünyayı tehdit eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen korona virüs salgınıyla mücadelede aşamalı normalleşme süreci Başlarken, Kars İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararla yaklaşık 2 aydır kapalı olan berberler bugün işbaşı yaptı.
Yaklaşık 50 günlük hasretin bugün sona erdiğini ifade eden berber İbrahim Ömür, “Hem kendi sağlığımız, hem de vatandaşlarımızın sağlığı için kişiye özel önlüklerimiz, tek kullanımlık havlularımız müşterilerimize hizmet vermeye başladık. Şükür işimizin kıymetini bilelim, Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

“Tek kullanımlık havlu ve önlük dönemi başladı”

Uzun süreden sonra iş yerini açtıklarını belirten berber Cabbar Baykız, “Öncelikle dükkanımızı dezenfekte ettirdik. Kapanmadan önce de dükkanımızı dezenfekte ettirmiştik. 50 günlük bir süreçten sonra dükkanımızı açtık. Herkese kişisel, herkesin kendisi için önlükler, havlular tek kullanımlık, bu saatten sonra tek kullanımlık olacak. Zaman değişiyor. Biz de zaman ayak uydurmak zorundayız. Allah yardımcımız olsun. Bir şekilde artık devam edeceğiz. Yoğunluk var insanlar 50 gündür traş olmuyor. Biz de randevu sistemiyle çalışmaya başladık. Saat başı bir kişi alıyoruz. Devam ediyoruz” diye konuştu.

Kars’ta berberler, korona virüs salgını dolayısıyla sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun sağlayarak hizmet veriyor.
Mart ayının 21’inde durdurulan ve yaklaşık 2 aylık süredir kapalı olan berberler saat 09.00-21.00 saatleri arasında açık kalacak. Aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edilmeyecek. Randevulu sistemle çalışılacak. Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınacak ve iş yeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek.

Berberler 50 gün sonra dükkanlarını açtı

Korona virüs tedbirleri kapsamında 50 gün önce kapatılan berberler, yapılan düzenlemeler ile kapılarını yeniden müşterilerine açtı.
İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge kapsamında korona virüs salgını nedeniyle berber, güzellik salonu ve kuaförlerin faaliyetleri ikinci bir emre kadar durdurulmuş ve 50 gün kapalı kalmışlardı. Yapılan düzenleme ve hijyen kuralları çerçevesinde berber, güzellik salonu ve kuaförler yeniden açıldı. Tüm hazırlıklarını tamamlayan berberlere vatandaşlar akın etti. Randevu sistemi ile sabah saatlerinde berbere gelerek tek kullanımlık malzemelerin kullanılması ile tıraş olan vatandaşlar mutlu olurken, esnafta 50 günün ardından tüm tedbirleri alarak çalışmaya başladıklarını belirtti.

“Müşterilerimize kavuşacağımız için mutluyuz”

Düzce’de yıllardır erkek kuaförlüğü yapan Yunus Uğur, 50 günün ardından kapılarını açtıklarını belirterek, “50 günlük aranın ardından bugün dükkanı açtık. Müşterilerimize kavuşacağız. Tabii sevinçliyiz. Bu da bir buruk sevinç tabii ki. Bizim müşterilerden ricamız biz burada yeterince kendimizi korumaya alacağız. Müşterilerimizin çok dikkat etmeleri, eğer ki kendilerinde gribal enfeksiyon, rahatsızlık, halsizlik hissettiklerinde, ateşi olduklarında, kendilerini iyi hissetmediklerinde sadece berber dükkanlarına değil topluma çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Vatandaşlar mümkün mertebe de sakal tıraşlarını kendileri evinde olsunlar. Saç tıraşlarında biz onlara yardımcı olacağız. Sakal tıraşları Sağlık Bakanlığının emri ile kaldırıldı” dedi.

“Hijyen açısından kendi havlumla geldim”

Kendi hijyen malzemeleri ile berbere gelen Mehmet Serkan Karaçam, “Havlumu alıp berbere geldim. Tıraş olmaya geldik. Sadece saç tıraşı olacağım. Yaklaşık 1.5 aydır tıraş olamıyoruz. Evde de kendimiz girmedik bu işe. Berberimize gelmek istedik. Bugün ilk gün, açılınca hemen gelelim tıraş olalım istedik. Berberin o koltuğunun rahatlığını insan özlüyor. İnsanın kendi berberine tıraş olması güzel. Hijyen açısından havlumuzu getirmemiz söylendi. Onu da yanımızda getirdik. İnşallah bundan sonra açık olmaya devam ederler. Allah yokluğunu aratmasın” dedi.

50 gün sonra dükkanlarının açılmasından dolayı mutlu olan berberler müşterilerini randevu sistemi ile ağırlarken, hem berberler hem de müşteriler maske takacaklar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir