Caretta caretta sahile vurdu

Caretta caretta sahile vurdu

Adana’nın Yumurtalık ilçesi kıyıya vuran yaralı caretta caretta türü yeşil deniz kaplumbağası, Çukurova Üniversitesi’nce (ÇÜ) tedavi altına alındı.

İlk müdahalesi Adanada yapılan kaplumbağa, daha sonra Mersindeki bir rehabilitasyon merkezine sevk edildi.

Yumurtalık sahiline vuran ve başına aldığı darbeyle yaralandığı tespit edilen deniz kaplumbağası, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü harekete geçirdi. Kaplumbağayı bulunduğu yerde koruma altına alan ekipler, durumu aynı bölgede su altı çalışmaları yapan ÇÜ Su Ürünleri Fakültesine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, yaralı kaplumbağayı alarak ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Yumurtalık Araştırma İstasyonuna getirdi. Burada tedavi altına alınan caretta caretta türü yeşil deniz kaplumbağasının başına aldığı darbeye bağlı olarak yaralandığı tespit edilirken, burada kaplumbağaya ilk müdahalede bulunuldu.

Kaplumbağanın durumu hakkında ekipler, Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğüne de bilgi verdi. Bu gelişme üzerine bölge müdürlüğüne bağlı bir av koruma ekibi, ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Yumurtalık Araştırma İstasyonunda koruma altına alınan ceratta cerattayı alarak, Mersindeki kuruma ait rehabilitasyon merkezine sevk edildiği bildirildi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; Yumurtalıkta bu tip bir rehabilitasyon merkezinin kurulması halinde; ihbar alınır alınmaz denizden ve karadan hızlı bir şekilde yaralı kaplumbağaya ulaşılmasının ve gerekli müdahalenin daha hızlı bir şekilde yapılabilmesinin mümkün olacağı dile getirildi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir