‘Çiftçi Eğitim Merkezi ve Sera Yapımı Projesi’nin temelleri atıldı

‘Çiftçi Eğitim Merkezi ve Sera Yapımı Projesi’nin temelleri atıldı

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından projesi yapılan, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca koordine edilen ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen “Çiftçi Eğitim Merkezi ve Sera Yapımı Projesi”nin temel atma töreni gerçekleşti.

 

Temel atma törenine, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir’in yanı sıra rektör yardımcıları, fakülte dekanları ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.
Protokol konuşmasında sözlerine, “soğuk bir havada sıcak bir tören yapacağız” şeklinde başlayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Ziraat Fakültesi’nin, Türkiye’deki önemli fakültelerinden biri olduğunu söyleyerek, fakülteyi sahip olduğu öğretim üyesi ve yeni yapılan tesisleriyle birlikte büyük bir fakülte olarak gördüklerini belirtti. Rektör Koçak: “Ziraat Fakültesi’ne baktığımızda gerek tohum, gerekse hayvan ıslahındaki çalışmalarının önemli bir notaya geldiğini görebiliriz. Bunu yeni yapılan bu protokolle ve yeni yapılan binalarla taçlandırmış olacağız. Burada hem çiftçilerimiz ve yetiştiricilerimiz eğitim görecek hem de daha önce mezun olmuş öğrencilerimiz gelip kendilerini yenileyebilecekler. Bunun ayrı bir önemi de özellikle öğrencilerimize yönelik çalışmalarda bulunulmuş olmasıdır. Öğrencilerimiz uygulama alanlarında ne kadar ilerlerse, o kadar yetişmiş ve diplomanın ötesinde kendilerine katkı sağlayan sonuçlar elde etmiş olacaklardır” dedi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, ise Bölge Kalkınma İdaresi hakkında bilgiler vererek, DAP bölgesinin 14 ili kapsayan bir bölge olduğunu vurguladı. Bölgede projeler yürütme noktasında, gayret içerisinde olduklarını da belirten Başkan Demir: “Doğu Anadolu Bölgesi’nin diğer bölgelerle olan sosyo-ekonomik gelişmişlik farkının azaltılması ve mevcut verimlilik düzeyini geliştirmek, ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kurulan bir idare olmakla beraber, bize tebliğ edilen birde DAP Eylem Planı görevi var. Bununla ilgili çalışmalarda, 2 yıllık bir süreç devam etti. Şu anda projeye son şekli verildi ve bakanlık düzeyinde son incelemeler yapıldıktan sonra Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu’na gidecek” şeklinde konuştu.
Tarımsal üretimi artırmanın yollarından bahseden Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhlis Macit, “Ülkemizde tarımsal üretimin arzu edilen miktar ve kalitede olmamasının, ulusal ve uluslararası düzeyde bu alanda rekabet edilememesinin en büyük nedeni; tarımsal faaliyetlerle uğraşan çiftçilerin teorik ve pratik bilgilerle donatılmadığından, bilgi ve teknolojiyi kullanmaması, teorik gelişmelere ve yeniliklere açık olmadığından geleneksel yöntemlerle tarımsal faaliyetleri yürütmesidir. Arzu edilen düzeyde tarımsal üretimin gerçekleşebilmesi için şüphesiz bir zihniyet değişimine ihtiyaç vardır ve üniversiteler bunda öncü rol üstlenmelidirler. Temelini atmakta olduğumuz bu türden modern bir çiftçi eğitim merkezi ile üniversitemiz ve fakültemizin sektördeki yetiştiricilere yönelik etkinliği artacak, yetişmiş insan kaynağı aracılığıyla bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhlis Macit Çiftçi Eğitim Merkezi ve Sera Yapımı Projesi’nin temel atma törenini gerçekleştirdi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir