Elektrik üretimi durdu, baraj kuraklıktan az oranda etkilendi

Elektrik üretimi durdu, baraj kuraklıktan az oranda etkilendi

Almus Barajı Köklüce Hidroelektrik Santrali’nde çıkan arıza nedeniyle elektrik üretimi durdurulduğu için barajın kuraklıktan önemli derecede etkilenmediği bildirildi.

Türkiye genelinde kış ayında yağışın az olması ve sıcaklık değerlerinin artması sonucu kuraklık belirtileri baş gösterirken birçok ilde ırmak ve göletler kurudu. Büyükşehirlerde su sorunu yaşanırken, DSİ yetkilileri, Tokat genelinde sıkıntı olmadığını bildirildi. 1 milyar 6 bin metreküp su tutulabilen Almus Barajında şuan su seviyesinin 700 milyon metreküp civarında olduğu kaydedildi. Ayrıca yetkililer tarafından yaşanacak kuraklık dikkate alınarak Kazovaya hayat veren Almus Barajı’nda elektrik üretimi aylara ve su ihtiyacına göre ayarlandığı belirtildi.

Bu anlamda Almus Barajının altında bulunan Ataköy santralinde kış aylarında barajda su seviyesi korunarak elektrik üretimi düşük tutulurken, yaz aylarında ise su ihtiyacına paralel olarak su salınarak elektrik üretimine de hız veriliyor. Böylelikle elektrik üretiminin yanı sıra Kazovasının su ihtiyacı karşılanıyor. Köklüce HESte ise yaz-kış elektrik üretimi planlama dahilinde devam ediyor. Diğer yıllara göre Köklüce HESte meydana gelen arıza nedeni ile ise yetkililer, elektrik üretiminin durdurulduğunu kaydetti. Yaklaşık 1.5 ay sürmesi beklenen çalışmalar boyunca elektrik üretimi yapılamayacağı için su salınmayacak.Öte yandan kış aylarında Almus Barajından suyun belirli oranda bırakılması sonucu ise Yeşilırmakta su seviyesinin gözle görülür oranda düşmesine neden olduğu öğrenildi.

NURHAN İÇMEZ
TOKAT

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir