“En az 5 katını dikeceğiz”

“En az 5 katını dikeceğiz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 3’ncü köprü güzergahında yapılacak tünel ve viyadükler nedeniyle ağaçların kesileceğini belirterek, “Ağaç miktarı asla ıslah edilmeyecek. Kesilen ağaçların en az 5 katı kadar ağaç dikeceğiz ve 4 Aralık’ta da ağaç dikimine başlıyoruz” dedi.

HATİCE ÇEKER

Bakan Eroğlu, Beykozda bulunan Cumhuriyet Arıtma Tesisinde birinci aşaması tamamlanan ve 12 Aralık 2012 tarihinde açılışı yapılacak olan Melen Projesi hakkında bilgi verdi. Burada basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Eroğlu, Melen ile ilgili önce biz birinci kademi 2007 yılında Ömerliye aktarmak üzere tamamladık. Birinci kademe bitti, 2nci 3ncü 4ncü kademeler yapılacak ama bunları şimdiden yapmanın bir anlamı yok. İstanbulda suyumuz fazlasıyla var dedi.

Melen barajının da yapılacağı bilgisini veren Eroğlu, barajın ihalesinin yapıldığını ifade etti. Bakan Eroğlu, Burada hem enerji üretilecek hem de aynı zamanda su biriktirmiş olacak. Herhangi bir 3 yıllık kuraklık halinde de oradan su temin etmek mümkün olacak şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu, 3ncü köprü için güzergah çalışmalarının sürdüğünü de belirterek şunları söyledi;

Güzergah çalışmalarını Karayolları ile Orman Genel Müdürlüğümüz birlikte yapıyor. Bu konuda da şu anda ön çalışmalar yapılıyor. Gerek havzalara hiçbir şekilde zarar vermeyecek. Gerekse bazı yerlere viyadükler tüneller yapmak suretiyle kesilecek ancak ağaç miktarı asla ıslah edilmeyecek. Kesilen ağaçların en az 5 katı kadar ağaç dikeceğiz ve 4 Aralıkta da ağaç dikimine başlıyoruz.

3 MİLYON TANE AĞAÇ DİKİLECEK

Bakan Eroğlu, geçen sene 1 milyon 350 bin tane fidan diktiklerini hatırlatarak 4 Aralıkta Türkiyede 3 milyon tane de ıhlamur ağacı dikeceklerini duyurdu.

Ergene havzasına 3 buçuk milyar TL yatırım yapılacağını açıklayan Eroğlu, toplam 15 paketlik ilk defa havza bazında muhteşem bir çalışma yaptıklarını da dile getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, önümüzdeki ay temel atma törenlerine başlayacağını belirterek şunları da söyledi;

Sanayi ile ilgili bütün arıtma yapılması çalışmaları başlatıldı. Biz büyük belediyelerin atık su artıma tesislerinin belediyenin mükellefiyetindedir. Ama oradaki CHPli hiçbir belediyenin atık su arıtma tesisi yok. İnşallah ben önümüzdeki aydan itibaren temel atma merasimlerine başlayacağız. Ayrıca dere ıslahlarının tamamının yüzde 90nı bitti. Oradaki içme suyu barajların sulama tesislerinin tamamı yapılıyor modern sulamaya geçiyoruz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir