Enerji ölçümlemede geleceğin teknolojileri

Enerji ölçümlemede geleceğin teknolojileri

Alman devi Qundis, yeni teknolojileriyle dikkati çekti.

4 Mayıs’ta başlayan ve 7 Mayıs’a kadar devam edecek olan İstanbul Fuar Merkezinde (CNR Expo) yapılan ISK-SODEX Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarına katılan enerji yönetimine özgün çözümler sunan Alman devi Qundis, yeni teknolojileriyle ziyaretçilerin dikkatini çekti. Fuarda geleceğin ölçümleme teknolojileriyle ziyaretçilerinin karşısına çıkan firma oldukça iddialı gözüktü. Kullandıkları teknolojilerle yüzde 30’a varan enerji tasarrufu elde etmeyi sağlıyor. Firma, sayaç okuma hizmetleri, konut sektörüne yönelik uzaktan yönetim ve bulut-tabanlı akıllı ölçüm platformu ile birleştirilen üst düzey ve yüksek kalitede sistemler sunuyor. Ölçme hizmetleri ve konut sektörü için bu yenilikçi teknolojiler sayesinde, yılın herhangi bir zamanında verilerin e-posta veya web aracılığıyla veri edinimine imkân sağlanabilmektedir. Bulut-tabanlı tüketim veri ölçümü idari operasyonların yükünü azaltırken işletim süreçlerini önemli oranda sadeleştirmektedir.

BULUT TABANLI OLARAK SAYAÇ OKUMA SİSTEMİ GELİŞTİRDİK
Oundis Türkiye Ülke Müdürü Emrah Erken, firma hakkında şu bilgileri verdi: ”25 yıllık bir Alman firmasıyız. Enerji tüketimini ölçen ve bu tüketimi baz alarak fatura girdisi sağlıyoruz.Pazarda satılan ürünlerimiz var. Isı pay ölçer, kalorimetre ve su sayacı gibi. Bunları sürekli geliştiriyoruz ve yeni jenerasyonlarını yapıyoruz. Bu yıl yeni nesil ürün olarak ısı sayacı ve kalorimetremizi çıkardık. Pazara yeni sunduğumuz kalorimetre ile fazla kablo kullanılmadan su sayacını takıp, tek bir kablo ile uzaktan okuma imkanı sağlıyoruz. Bu bizim birinci yeniliğimiz. İkinci yeniliğimiz ise ısı payı ölçer konusundaki yeni ürünümüz. Bu ürünü yeni geliştirdik. Burada da radyo frekansını ve telsiz gücünü artırdık. Yaklaşık yüzde 50’ye varan telsiz frekansı akışı oldu. Dolayısıyla tüketim verilerini almak için binaya çok fazla yaklaşmadan, belli mesafe uzaklıkta bile rahatlıkla düzgün veri alabiliyoruz. En son yeniliğimiz ise oluşturduğumuz platform oldu. IBM ile ortak yürüttüğümüz çalışma sonucunda, bulut tabanlı olarak sayaç okuma sistemi geliştirdik. Sayaçları, hiç binaya gitmeden GSM tabanlı olarak özel ekipmanla Frankfurt’daki merkezimizle iletişim sağlayarak okuyor ve verileri topluyoruz. Böylece hane halkının ya da servis sağlayıcı firmanın mail adresine periyodik aralıklarla direkt veriler gönderiliyor.”

”ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖLÇMEK ÇOK ÖNEMLİ”
Enerji ölçümünün önemli olduğuna vurgu yapan Erken, “Ülkemiz enerjide dışa bağımlı bir durumda. İnsanları bu konuda bir tasarrufa yönlendirmeye çalışıyoruz. Uzun yıllar sonra şunu fark ettik ki, bir ölçümlenme yapamadığımız zaman insanları tasarrufa yönlendiremiyoruz. Tasarruf bilincini arttırma açısından ölçümleme çok önemli. Sadece ölçmek değil hassas ve doğru ölçmek. Adil paylaşıma giden cihaz üretmek ve bu cihazları monte etmek çok önemli” dedi.

TÜRKİYE PAZARI DAHA UYUMLU
Firmanın CEO’su Dieter Berndt enerji ölçümünde Türkiye ve Almanya’yı değerlendirdi ve şöyle konuştu: ”Almanya’da ölçme ve faturalandırma kanuna tabidir.Uzun yıllardır uygulanan bir kanundur. Alman pazarı bu noktada çok önceden başladığı için şuan pazarda eski nesil ısı pay ölçerler çok miktarda mevcut. Türkiye pazarında şöyle şansımız var, yüksek teknolojili otomatik sayaç okuma sistemli ürünlerimizle biz bu pazara başlayabiliriz. Bu en verimli haldeki veri aktarımı teknolojisiyle mümkün. Yüksek hassasiyetteki enerji ölçüm durumları, enerji tasarrufu konusunda çok büyük etki yapıyor. Türkiye’nin Almanya’ya göre en büyük avantajı, yeni teknolojiler kullanıldığı için daha hassas sonuçlar alınıyor ve enerji tasarrufu konusunda daha büyük etki yapabiliyor. Almanya’da eski cihazlar kullanıldığı için Türkiye’deki enerji tasarrufu kadar etkili değil. Bu bizim Türkiye’deki en büyük artımız.”

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir