Enerji sektöründe ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Enerji sektöründe ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 27001 Danışmanı Burak Ekşi, enerji sektöründe bilgi güvenliği tebliği ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

ISO 27001 Danışmanı Burak Ekşi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), 26.12.2014 tarihinde yaptığı yönetmelik yeniliği ile pek çok kuruluşun, bu değişiklikleri takip etmesinin bir zorunluluk olduğunu belirterek “EPDK, resmi gazetede ve web sitesinde yayınlanan değişiklik ile birlikte elektrik konusunda üretim, iletim, dağıtım ve piyasa işletim lisansı sahibi olanlara 1.3.2016 tarihi itibariyle, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) akredite olan bir belgelendirme kuruluşu tarafından belgelenmiş olma zorunluluğu getirmiştir. Söz konusu olan yönetmelik tebliği ile EPDK lisans sahibi kuruluşlar için ISO 27001 belgesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Yapılan lisans yönetmeliği değişikliği ile çok sayıda kuruluş, bu konuya eğilmiş durumdadır ancak bu değişiklik ile ilgili bilgilendirme almak lisans sahipleri için son derece önemli bir destek olacaktır.” dedi.

Değişiklik yapılan lisans yönetmelikleri ile ilgili olarak, elektrik üretim, iletim, piyasa işletim ve dağıtım lisansı için, doğalgaz iletim ve dağıtım lisansı için ve de petrol rafineri lisansı için çeşitli düzenlemeler ön görüldüğünü kaydeden ISO 27001 Danışmanı Ekşi, “Bu düzenlemeler ile birlikte Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite bir belgelendirme kuruluşundan belgeli olmak, enerji kuruluşları için zorunluluk haline gelmiştir. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi hakkında, kuruluşların bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti ihtiyaçları doğrultusunda destek sağlayan çok sayıdaki danışmanlık firması, enerji sektörü kuruluşlarına bu konuda destek sağlamaktadır. ISO 27001 danışmanlığı alabileceğiniz, çok sayıda iyi isim söz konusudur.” diye konuştu.

Ekşi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Enerji sektörü üyelerinin 26.12.2014 tarihi itibariyle açıklanan yönetmeliğe istinaden, zorunluluklarını yerine getirmesi temel bir görev olmakla birlikte, bu konuda alanının uzmanı kişilerden destek almak da bir zorunluluktur. Elektrik, Doğalgaz ve Petrol Piyasası Lisans Yönetmelikleri hakkında en detaylı ve açıklamalı bilgiyi ISO 27001 danışmanlığı yapan firmalardan alabilirsiniz. Böylece riske girmeden, yeni yönetmelik doğrultusunda lisans işlemlerinizi halledebilirsiniz. Nihayetinde hem ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi hem de ISO 27001 danışmanlığı, elektrik, doğalgaz ve petrol piyasasında lisans sahibi olanlar için can alıcı konulardır. Hayati önem taşıyan yükümlülükleri kusursuz bir şekilde yerine getirmek için ISO 27001 danışmanlığı bir gerekliliktir. Bu konuda doğru ve güvenilir isimler ile işbirliğine gidilmesi ise başarılı bir süreci beraberinde getirecektir.”
 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir