Erkeklerde kanser uyarısı veren işaretler!

Çağımızın hastalığı kanser, hem kadın hem de erkek için oldukça endişe yaratan bir durumdur. Kanser hastalığı, erken yakalandığında ölüm riskini azaltır ve tedavi sürecini kolaylaştırır. Bu nedenle kanser belirtilerinin bilinmesi ve fark edildiğinde muhakkak önemsenmesi gerekir.

Nedensiz yorgunluklar ve vücutta oluşan ağrı:

Genellikle yorgunluk hemen herkeste var olan bir durumdur. Ancak erkeklerde sebepsiz yorgunluklar sürekli hale gelmeye başladıysa bu bir kanser belirtisi olabilir. Sürekli hale gelmeye başlayan sebepsiz yorgunluklar ve ağrı şikâyetleriniz arttıysa muhakkak bir doktora başvurmanız gerekir.

Sürekli idrara çıkma:

Sık idrara çıkma genellikle 50 yaş üzeri erkeklerde görülür. Sürekli idrara çıkmaya başladıysanız ve idrarınız çok koyu kıvamda gelmeye başladıysa muhakkak bir prostat muayenesi yaptırılmalıdır. Bu belirtiler var olmasa bile her erkeğin belli aralıklarla prostat muayenesini yaptırması gerekir. Prostat kanseri de diğer kanser türleri gibi erken teşhis edildiğinde tedavi edilen bir kanser türüdür.

Hızlı kilo verme:

Sebebi bilinmeyen kilo kaybı tiroit rahatsızlıkları dışında kanser belirtisi olabilir. Önüne geçilemeyen ve hızlı bir şekilde verilen kiloların muhakkak bir doktora giderek sebebinin araştırılması gerekir.

Ciltte oluşan farklılıklar:

En çok görülen kanser türleri arasında cilt kanseri yer almaktadır. Ciltte fazla miktarda oluşan lekeler ya da var olan lekelerin büyümesi cilt kanserinin en önemli belirtileri arasındadır.

Ateşlenmek:

Vücutta sürekli meydana gelen ateş ciddi bir iltihap belirtisi olabilir. Çok fazla önemsenmeyen ateş erkeklerde kanser belirtisi arasında yer alabilir.

Yutkunma güçlüğü:

Herhangi bir sağlık problemi yokken yutkunma problemi yaşıyorsanız veya bu duruma kusma ve kilo kaybı da eşlik ediyorsa boğaz kanseri olma ihtimaliniz olabilir. Doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Memede kitle ve değişiklik:

Meme kanseri sadece kadınlarda görülen bir kanser türü değildir. Bunun aksine az da olsa erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Memenizde herhangi bir değişiklik ya da kitle fark ederseniz muhakkak bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir