Erkeklerin cinsel hayatını bitiriyor!

Denizli Devlet Hastanesi üroloji uzmanlarından Op. Dr. Evren Işık, sigara tüketimi, şeker hastalığı gibi etkenlerin erkeklerde cinsel açıdan önemli riskler oluşturduğunu söyledi.

Toplumda sıklıkla görülen sertleşme sorununu, hastanın başarılı cinsel teması sağlayabilecek sertlik düzeyine ulaşamaması veya bu sertlik düzeyini yeterince sürdürememesi olarak tanımlandıklarını belirten Op. Dr. Evren Işık, 40 yaş üstü erkeklerin yaklaşık yüzde 30’unda sertleşmeyle ilgili sorunlar yaşandığını açıkladı. Işık, “Sigara tüketimi, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği ve obezite, sertleşme sorunu açısından önemli risk faktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Sertleşme sorununda psikolojik ve fiziksel nedenlerin belirlenmesinin tedavinin uygulanması açısından önemine değinen Evren Işık, “Sertleşme sorununun en sık görülen fiziksel nedeni penisin damarları ile ilgili hastalıklardır. Damar hastalıkları, penise ulaşan ve sertleşmeyi sağlayan kan miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Aynı zamanda kanın penis içinde kalması ve dolayısıyla sertleşmenin sürdürülmesi de, penisteki toplardamar sisteminin sağlam olarak çalışması sayesinde olmaktadır. Eğer hasta, damar sistemini etkileyen az önce saydığımız risk faktörlerine sahipse sertleşme sorunu yaşaması kaçınılmaz bir son olacaktır. Biz artık bu damarsal problemleri gelişen teknolojiyle beraber Renkli Doppler Ultrasonografi dediğimiz basit bir tetkik ile kolaylıkla teşhis edebiliyoruz ” dedi.

‘MUAYENE OLMAKTAN UTANILMAMALI’

Piyasada kullanılan sertleşmeyi sağlayıcı ilaçların, özellikle ileri derecede damarsal problemi olan hastalarda etki etmediğini kaydeden Işık sözlerini şöyle tamamladı:

“Penis eğriliği, erken döneminde ilişki esnasında hissedilen ağrıyla kendini gösteren, ilerledikçe de peniste çok ciddi şekil bozukluklarına ve ele gelen sertliklere sebep olan bir hastalıktır. İlk başlangıç dönemlerinde sıklıkla ilaç tedavileri denense de hastalık ilerleyici olduğundan eğriliğin şiddeti artar ve hastalarımız ciddi penis eğriliğiyle beraber ilişkiye girememe şikayeti ile bize başvururlar.

Bu tür eğriliklerde uyguladığımız düzeltici cerrahi yöntemlerle artık yüzde 100 başarı sağlayabilmekteyiz. Kısacası hem sertleşme sorunu hem de penis eğriliği şikayeti olan hastalarımızda, farklı ve alternatifli cerrahi yöntemler sayesinde cinsel hayatla beraber aile ve toplum hayatına da olumlu katkılar sağladığımızı belirtmek isterim.”

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir