Hem sağlığı hem de güzelliği tehdit ediyor!

Medfors İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş Ürün Müdürü Feray Özdemir özellikle bayanların sağlık ve güzelliğini ilgilendiren önemli bilgiler paylaştı.

Bacaklarımızda cildin hemen altında toplardamarlar bulunmaktadır. Toplardamarlar yerçekimine karşı çalıştığı için damarların içinde kapakçıklar kapanarak yerçekiminin kanı tekrar geriye toplamasını önler. İşte bu toplardamarlarda bir sebepten kanın birikmesine ve tamamının kalbe ulaşamamasına “venöz yetmezlik” denmektedir. Bacaklarda venöz yetmezliğin sonucu olarak Varis, gözle görülür ağrı ve ödem şikayeti ile ortaya çıkmaktadır.

Venöz yetmezlik sonucu zaman içerisinde toplardamarlarda birikim miktarı artar. Basınç artışı nedeniyle bacakta diz altındaki toplardamarlar şişer, genişler ve varisleri oluştururlar.

Toplumda yaş gruplarına göre varisin Türkiye’de etkilediği kişi sayısı yaklaşık 10 milyondur. Kadınlarda, erkeklere göre yaklaşık 4 kat daha fazladır. 20-70 yaş arası kadınların %55’i varislerden şikâyetçidir. Kadınlarda gebelikle birlikte bu oran 2-3 kat daha artmaktadır. Uzun süre sabit olarak ayakta durulması, karın içi basıncın atması, araba ya da uçak yolculuğunun yapılması, sağlıklı kişilerde bile ayaklarda şişliğe ve toplardamarlarda yetmezliğe yol açmaktadır.

Cildin iç kısmındaki kılcal damarların kırmızı-mor renkteki çizgilerle ağ halini alması şeklinde görülen varislerde sorun sadece fiziksel görünümden ibarettir ve belirtiler çok hafif seyreder.

Bu aşamadayken at kestanesi, gotu kola ve yaban mersininin özel bir kombinasyonu olarak formüle edilen Escus jel, gözle görülen kılcal damarların çirkin görüntüsünün yok olmasına, bacak deri renginin normale dönmesine, aynı zamanda ağrı, ödem ve huzursuz bacak şikâyetlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Sağlık bakanlığından onaylı, lokal etkisiyle, tüm yaş gruplarında ve hamilelikte kullanımı güvenli olan Escus jel, 4 hafta boyunca günde 2 kez ilgili bölgeye sürerek uygulanması neticesinde ağrı, ödem ve huzursuz bacak şikayetlerinin iyileşme sürecini destekler ve varisin sebep olduğu görüntülerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Feray Özdemir, 2003 yılında ilaç sektöründe başladığı profesyonel kariyerine çeşitli ilaç firmalarında ürün yöneticiliği yaparak devam etmiştir. Medfors İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş’de Ürün Müdürü olarak çalışmaktadır

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir