Hemoroid ameliyatı nedir?

Hemoroid halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid ameliyatı nasıl yapılır? Hemoroid nasıl anlaşılır? Hemoroid ameliyatı olurken nelere dikkat etmeliyiz? Hemoroid ameliyatı hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizin detaylarında…

Hemoroid nedir?

Hemoroid bilinen adıyla basur makat bölgesinde bulunan toplardamarlarda farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen genişlemedir.

İç ve dış hemorid olarak ikiye ayrılır. Problem ilerledikçe büyür ve kanamalar başlar. Özellikle normal doğum yapan kadınlarda görülen hemoroid lazer tedavisi veya normal ameliyat ile giderilebilir.

Hemoroid nasıl anlaşılır?

Islaklık
Makatta kanama
Anüs çevresinde şişlik
Ağrı
Anüs içinde meme oluşumu (toplardamar genişlemesi)
Kaşıntı

Hemoroid neden olur?

Aşırı kilolu olmak (obezite)

Vücut ağırlığı normalin üzerine çıktığında makata yakın bölgedeki damarlar üzerinde bir baskı oluşur. Yeterince sebze ve lifli gıdalar almayan kilolu insanlar sık sık kabız olmakta, ıkınmadan dolayı da hemoroid olmaktadırlar.

Kronik kabızlık

Özellikle lifli gıdaların az tüketilmesi sonucu metabolizma yavaşlar dolayısıyla kabızlık oluşur. Sürekli bu şekilde beslenen kişilerde ise kabızlık devamlı hale gelir.

İshal

Kişi ishal olduğunda vücut bölgeye daha çok kan pompalaması için sindirim sistemini çalıştırır. Bu da damarlarda ki kan basıncını arttırır.

Ağır kaldırmak

Doğru kaslara baskı uygulamayan kişilerde hemoroid olurlar.

Ters ilişki

Ters ilişki sırasında bölgedeki damarlara büyük baskı olur ve anüsü çevreleyen hassas dokular zarar görür.

Hemoroid ameliyatı nasıl yapılır?

Hemoroid ameliyatı için hastaya bağırsaklarını boşaltması için ilaçlar verilir. Bir gün öncesinden hiç bir şey yememesi gereken hastanın anüsüne lokal anestezi yapılır. Ameliyat esnasında hemoroid (basur) memesi kesilerek yerinden alınır.

Açılan boşluk ise dikilir ve kapatılır. Makat ağzını eski hizasına getirdikten sonra, gerekliyse üzerine tampon konur ve ameliyat 10 dakika gibi kısa bir sürede sonlandırılır.

Hemoroid tedavisi için doğal yöntemler

Elma sirkesi

Pamuk yardımıyla hemoroidinizin olduğu bölgeye sürerek sıkılaştırıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

Su

Günlük su alımınızı arttırarak vücudunuzu nemlendirebilir, çatlaklardan kurutulmuş olursunuz.

Tam tahıllar

Tahıllı ürünler yiyerek lifli gıda tüketiminizi arttırın. Kabızlığı önleyerek kalın bağırsağınızın daha verimli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler.

Siyah çay poşetleri

İçinde bulundurduğu tanik asitle çay şişliği ve ağrıyı azaltır. Siyah çay poşetini sıcak suda ısıtın, soğutun ve 10 dakika boyunca şişmiş bölgenin üzerinde tutun. Günde 3 defa uygulayarak basurunuzdan kurtulabilirisiniz.

Buz

Kan damarlarının şişliğini azaltıp ağrıyı kesen buzu basurunuzun üzerine koyarak ağrı kesici etkisi yaratabilirsiniz.

Bu doğal yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız..

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir