İzmit Körfezi’ne mavi bayrak

İzmit Körfezi’ne mavi bayrak

Kocaeli Karamürsel plajı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği tüm kriterlere uyan plaj ve tesislere verdiği, “Denize girmek için hiçbir engel yoktur” anlamı da taşıyan mavi bayrak almaya hak kazandı.

UĞUR ULU
KOCAELİ

Marmara denizinde sadece Tekirdağ Şarköy ile birlikte Karamürsel Plajı, Mavi Bayrak amblemi taşıyacak. Karamürselin de kazanması ile Marmara denizinde iki mavi bayrak olacağını belirten Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Ekipman, Karamürsel Marmara için çok güzel bir örnek oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Karamürselde artık gönül rahatlığıyla denize girilebilir dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevreye yaptığı yatırımın meyvelerini almaya başladı. Kentin dört bir yanına inşaa edilen arıtma tesisleri ile Körfeze atıksuların yüzde 96sı arıtılarak veriliyor. Tüm bu yapılan yatırımlar sayesinde Karamürsel Altınkemer Sahili de plaj olarak Marmarada ilk kez mavi bayrak alan bölge oldu. Dünyada Mavi Bayrak uygulamasını yapan kuzey ve güney yarım küre toplamında 46 ülke içinde Türkiye 2012 yılında plaj kategorisinde, İspanya (540), Yunanistan (394) ve Fransa (358)dan sonra 355 plaj ile dördüncü sırada yer aldı. Kocaeli’de bu pay içinde dünyada toplam 3 bin 730 Mavi Bayraktan birinin sahibi oldu. Karamürsele mavi bayrak 15 Haziran 2012 Cuma günü TÜRÇEV yetkililerinin de katılımıyla asılacak.

TÜRÇEV Başkanı Ekipman, Kocaeli gibi bir sanayi kentinin mavi bayrak almasının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi özellikle arıtma tesisi konusunda çok büyük yatırımlara imza atıyor. Bu bayrağı hakkıyla aldı. Çünkü Karamürsele çok emekleri var. Bir bölgenin mavi bayrak alabilmesi için yapılabilecek en önemli yatırım arıtma tesisidir. Umarım Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tüm belediyelere de örnek olurdedi. Marmaranın kapalı deniz olmasından dolayı temizlenmesinin çok zor olduğunu da vurgulayan Ekipman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine böylesine zorlu bir çalışmayı başarıyla sunduğu ve bugün Kocaeline 13 arıtma tesisini kazandırdığı için şükranlarımı sunuyorum diye konuştu.

TÜRÇEV Başkan Yardımcısı Barış Mater ise, çocukluğunun Karamürel Ulaşlıda geçtiğini söyleyerek, Hatta yüzmeyi bile Karamürselde öğrendim. Kocaeli 60 sene önceki o güzel, özlenen günlerine geri dönüyor. Karamürselin mavi bayrak alması vakfın yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak beni de fazlasıyla sevindirdi dedi.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının ulusal düzeyde koordinatörlüğünü yürüten Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Türkiyede 2012 yılında Mavi Bayrak kazanan plaj, marina ve yatları İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Türkiyede 2012 yılında Mavi Bayraklı tesis sayısı önceki yıla göre yüzde 9.5 artarak, 355 plaj, 19 marina ve 13 yata ulaştı.

Mavi Bayrak, uluslararası alanda uygulanan bir eko etiket olarak, turizm sektöründe dünyada en yaygın kullanılan standart bir sembol olarak biliniyor. Mavi Bayrakın diğer bir misyonu da bulunduğu kıyıdaki deniz suyunun mikrobiyolojik açıdan, uluslararası normlara ve AB standardına uygunluğunun bir belgesi olması. Mavi bayrak başvurusunda bulunan plajdan Sağlık Bakanlığı tarafından 15 gün ara ile ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınarak, iki parametrede mikrobiyolojik analizler yapılıyor. TÜRÇEV 15 gün ara ile yapılan deniz suyu analiz sonuçlarını güncel olarak takip ediyor.

Uluslararası alanda 1987, ülkemizde ise 1994 yılında uygulanmaya başlayan Mavi Bayrak Programında plajlar için 32, marinalar için 24 kriter bulunuyor. Karamürselin de mavi bayrak almasına etki eden kriterlerden en önemlilerinin ise, sezon süresince 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılmış ve sonuçlarının AB Yüzme Suyu Direktifine uygun olması, sanayi ve kanalizasyon atıkları plaj alanını etkilememesi ve beldede toplanan atık suların Ulusal Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ile Kentsel Atık Su Arıtımı Yönetmeliğine uygun olarak bertarafı, plajın bulunduğu beldede en az beş tane çevre bilinçlendirme etkinliği yapılması, plajın bulunduğu yörede yer alan kıyı alanları eko sistemi doğal ve hassas alanlarla ilgili bilgiler verilmesi, plajda bir mavi bayrak panosu bulundurulması ve bu panoda kriterler, plajda davranış kuralları, yörede yapılacak çevre bilinçlendirme etkinlikleri, plajda bulunan donanım olanakları gösteren bir harita, deniz suyu analiz sonuçları ve iletişim bilgilerinin yer alması, plaj üzerindeki yapıların imar planına uygun olması, alg ve diğer bitkilerin plajda kötü bir görüntü yaratmasına izin verilmemesi, plajda yeterli sayıda çöp kutusu atık konteynırı bulunması, düzenli olarak boşaltılması ve temiz tutulması, plajda cam, kağıt, pet şişe, alüminyum gibi atıklar için geri dönüşüm kutuları olması ve plaj kullanıcılarının teşvik edilmesi, evcil hayvanların plaja girişlerini düzenleyen ulusal yasalara uyulması, plaja güvenli erişim olması, motorlu araçların girmemesi ve kamp yapılmaması, ihtiyaca cevap verebilecek sayıda cankurtaran ve gerekli tüm malzemelerin plajda bulundurulması, plajda ilkyardım malzemeleri bulundurulması, kirlilik kazaları ve risklerle mücadele edebilecek acil durum planı oluşturulması, plajda farklı kullanımlar sonucu oluşabilecek kazalara karşı önlemler alınması, plaj kullanıcılarının güvenliği için gerekli önlemlerin alınması, beldede en az bir mavi bayraklı plajda özürlüler için tuvalet ve erişim rampası bulunması kriterleri olduğu öğrenildi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir