Longoz en güzel zamanını yaşıyor

Longoz en güzel zamanını yaşıyor

Karacabey Longozu’nda yükselen su seviyesi ve artan kuş nüfusu, her mevsim olduğu gibi sonbaharda da ziyaretçilere farklı güzellikler sunmaya, kuş gözlemciliği ve doğa fotoğrafçılığı yapmak isteyenlerin uğrak mekanı olmaya devam ediyor.

Avrupa’da artık bir örneği olmayan, kışın Amerika’daki Yağmur Ormanları’nı andıran ve Türkiye’deki 4 longoz içinde en büyüğü olan Karacabey Longozu, Kocaçay Deltası’nda 730 hektarlık bir alan içerisinde yer alıyor. Bir yanında Marmara Denizi, bir yanında Arap Çiftliği ve Dalyan Gölleri bulunuyor. Sözlük anlamı ‘su basar ormanı’ olan longoz, deniz seviyesinin altındaki orman yapısını işaret ediyor. Özellikle kış aylarında, yağışlar neticesinde orman zemini suyla dolarak, ormanın büyük bir kısmı sular altında kalır ve longoz oluşuyor.

Karacabey Longozu, özellikle kuş türleri için, eşine az rastlanır bir ortam. Kuğu, pelikan, sakar meke, balaban, ak balıkçıl, yalı çapkını, saz delicesi, kartal, baykuş türleri, ördek türleri ve daha nicesini Karacabey Longozu’nda görmek mümkün.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü tarafından, ormanlık alanın içine, ortamın doğallığını bozmayacak şekilde yapılan ahşap kuş gözlem kulesi, longoza gelen ziyaretçilerin gölü, bataklığı, kuşları ve longozun tüm güzelliklerini gözlemleyip, görüntüleyebilmelerine imkan sağlıyor.

Trakuş adlı internet sitesi kullanıcıları, kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları, yılın belli zamanlarında, özellikle de longozun sakinlerine rahatsızlık vermeyecekleri dönemlerde ormanda çadır kampları düzenliyor. Karacabeyli doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, “Bölgede bu zamana kadar yapılan çalışmalar neticesinde 260 farklı kuş türü tespit edildi. Ayrıca saz kedisi, yaban kedisi ve su samurunun da bölgede yaşadığı çeşitli verilerle ispatlanmış oldu. Kelebek, böcek ve bitki çeşitliliği yönünden de Karacabey Longozu oldukça zengin ve Türkiye’nin önde gelen yerleri arasındadır” ifadelerini kullandı.

Longozun kuş gözlemi için en ideal yerlerden biri olduğunu da ifade eden Tüydeş, “Kuşlar yılın iki döneminde göç eder. İlkbaharda güneyden kuzeye olan hareket sonbaharda kuzeyden güneye doğru olur. Bu göç süresi boyunca da longoz ve benzeri doğal yapılar, kuşların göç yollarında mola verdikleri uğrak yerlerden bir tanesidir. O yüzden Karacabey Longozu da bu geçiş döneminde oldukça hareketli günler yaşıyor. Normalde Türkiye’de eşine az rastlanır, nadir türleri, bu dönemde burada görmek mümkün. Özellikle son günlerde yırtıcı göçü başlamış durumda. Afrika’ya göç ederken göç yolu üzerinde olan Karacabey Longozu’nda da bugünlerde yoğun bir hareketlilik var. Yırtıcılar, su kuşları, kıyı kuşları ve ötücülerin göçlerine bu dönemde sık rastlanıyor. Kurak geçen yaz döneminin ardından, yağışların da başlamasıyla birlikte, longozun tabanındaki su seviyesi de giderek yükseliyor. Bahar aylarında nilüfer çiçekleri, yaz aylarında karabaş otları ve tüm bunları ele aldığımız zaman da Karacabey Longozu ziyaretçilerine yılın her ayı farklı bir manzara, farklı bir güzellik sunuyor” diye konuştu.

BERK DEMİRPOLAT

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir