Menopoz mu, kanser mi?

Gece terlemesinin sebebinin menopoz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Erken karar vermeyin! 2 yıl boyunca yaşadığı semptomların menopoza işaret ettiğini düşünen 40’lı yaşlarındaki kadın, kanser olduğunu öğrendi.

Daily Mail’de yayınlanan habere göre geceleri terleme, huzursuzluk ve karın ağrısı semptomların menopoza işaret ettiğini düşünen Wendy Leigh’e Non-Hodgkin lenfoma teşhisi konuldu. 40’lı yaşlarındaki kadın, kanserden habersiz 2 yıl boyunca menopoza girdiğini düşündü.

Wendy isimli kadının doktoru, semptomların menopozla alakalı olduğunu ve zamanla hafifleyeceğini söyledi ancak ilerlemeye devam etti. Problemin kaynağına ulaşmak için 3 farklı doktora giden kadın, doğru teşhis için 2 yıl bekledi.
Geceleri terleme, menopozun en yaygın görülen semptomlarından bir tanesi. Peki menopoz ve Non-Hodgkin lenfoma semptomları birbirinden nasıl ayırt edilebilir?

Lenf sistemini oluşturan damar ve bezlerde gelişen bir kanser türü olan Non-Hodgkin lenfomanın en belirgin semptomu da gece terlemesi. Ancak menopoz terlemesi adet döneminde, öncesinde ve sonrasında gerçekleşirken yatağı sırıksıklam bırakan lenfoma terlemesi ayın her gününde gerçekleşebilir.

Doktorlar, 40’lı yaşlarındaki kadınlara menopoz teşhisi koyarken erken davranabiliyor. Geçtiğimiz günler İngiltere’de 2 bin kalın bağırsak kanseri hastası baz alınarak yapılan araştırmada, erkeklere daha hızlı teşhis konulduğu, kadınların semptomlarının sık sık menopozla karıştırıldığı ortaya çıktı.

Menopoz semptomları

Terleme, halsizlik, libido kaybı, vajinal kuruluk, kilo alma, hafıza kaybı, sıcaklama gibi semptomlar menopoz öncesi kadınların %70’inde görülüyor. Ancak hormonal değişiklikler hiç bilmediğiniz semptomlara neden olabilir. İşte o semptomlar:

-Hazımsızlık
-Esneklik kaybı
-Bacakların ağırlaşması ve ağrıması
-Kaşıntı
-Diş eti çekilmesi
-Saçların ve derinin incelmesi
-Tat ve koku alma duyusunda değişiklikler
-Baş dönmesi ve denge kaybı

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir