Menopoz şiddetinden koruyacak ikili

Osteoporoz ve kalp hastalıklarına karşı, 30’lu yaşlardan itibaren önlem almak gerekiyor.

Kadınları menopozun şiddetinden koruyacak ikili; Kalsiyum ve K2 vitamini menopoz, 40’lı yaşların ortalarından itibaren, sıcak basması, terleme, uykusuzluk, sinirlilik hali gibi bir çok sıkıntı ile adeta kendi bedeninin kadına şiddet uyguladığı bir dönemi oluşturuyor. Ancak kısa dönemde ortaya çıkan bu problemlerden de önemlisi, kalp hastalıkları ve kemik erimesi diye bilinen osteoporoz şeklinde ortaya çıkıp, orta ve uzun dönemde yaşamı tehdit ediyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, kemik yoğunluğunu ve kalbe giden damarları korumaya almak için, kadınlara 30’lu yaşlardan itibaren kalsiyum ve K2 vitaminini birlikte almalarını tavsiye ediyor. Uzmanlar, menopozun orta ve uzun vadeli etkilerini kemik erimesi olarak adlandırılan osteoporoz ve kalp hastalıkları olarak sıralıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, bu iki sağlık riskinin birbiriyle yakın ilişkisinin yeni keşfedilmeye başladığını ve ikisine birlikte önlem alınması gerektiğini vurguluyor.

Türkiye’de menopoz yaşının dünya ortalamasından 3-4 yıl daha geride olduğunu kaydeden Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, menopoz dönemi ile birlikte osteoporoz riskine yol açan kemik mineral yoğunluğundaki azalmanın 30’lu yaşların ortasından itibaren başlayabildiğini, bu nedenle genç yaşlarda kazanılan kemik kütlesi ne kadar yüksekse, o kadar uzun süre korunabildiğini ifade ediyor. Doç. Dr. Gökhan Özışık, kadınların menopoz dönemiyle birlikte kemikleri güçlendirmek için kalsiyum takviyesine başvurduklarını belirtirken, K2 vitamininin kalsiyumun kemiklerde toplanmasına yardımcı olduğuna ve atardamarlar duvarında sertliğe yol açan kalsiyum birikimini engellediğine dikkat çekiyor. Özışık, “Bu yüzden osteoporoz tedavisinde kalsiyum takviyesinin K2 vitaminiyle birlikte alınması gerekiyor” diyor.

Kemik sağlığını korumak için kalsiyum takviyesi gerektiğinin artık herkesçe bilindiğini kaydeden Doç. Dr. Gökhan Özışık, “Ancak çok az kişi kemik bütünlüğünü sağlamak için, bir mineral takviyesinden fazlasının
gerektiğinin farkında. K2 vitamini, kemik, kalp ve damar sağlığı için önemi henüz yeni anlaşılan bir vitamin. Son araştırmalar, K2 vitamini olmadan, kalsiyum takviyesinin eksik ve yanlış sonuçlar doğurabileceğini ortaya koyuyor. Çünkü kemikte oluşan kalsiyum eksikliği osteoporoza yol açarken, arter duvarında kalsiyum birikimi ise, koroner kalp hastalığı ve diğer kalp-damar hastalıkları ve böbrek hastalıklarına neden olabiliyor” uyarısında bulunuyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, onlarca yıldır bilinmesine rağmen, K2 vitaminin hep sağlıklı kan pıhtılaşması için gerekli olduğunun vurgulandığını, kemik ve arterlerin sağlığını korumak için gerekli olduğunun ise genellikle göz ardı edildiğini belirtiyor. Dr. Gökhan Özışık, ”Doğadan gelen K2 vitamini insan vücudunda yapılamamaktadır ve muhakkak dışarıdan alınması gerek” diyor.

K2 vitamini sağlıklı arter ve kemikler için gerekli

Mevcut araştırmalar, kalsiyum metabolizmasını düzenlemede, damar ve kemik hastalıkları arasındaki bağlantıyı kontrol etmede, özellikle K2 vitaminin rolüne vurgu yapıyor. Bakteriler tarafından üretilen K2 vitamini, peynir gibi fermante gıdalarda, bazı süt ürünlerinde ve yumurta sarısında bulunuyor. Ancak önerilen günlük 45 mcg K2 vitamini almak için, 4 kg et veya 5 litre süt ya da yoğurt, onlar da olmazsa 140 gr yumurta sarısı tüketmek gerekiyor. Kalsiyumla birlikte K2 vitamini alınması, menopoza giren kadınlar başta olmak üzere, kas krampları yaşayanlar, osteoporoz tedavisi görenler, kalp damar hastaları ve risk grupları, damar sertleşmesi sorunu yaşayanlar, depresyon-anksiyete sorunu yaşayanlar ve spor yapanlar için destek sağlıyor.

“Yüksek K2 vitamini alımının kemik mineral yoğunluğu ve kemik gücünü artırıp artırmadığını inceleyen” uluslararası bir araştırmanın sonuçları da gösteriyor ki, K2 vitamini, kemik mineral içeriğini ve uyluk kemiğinin kalçadaki yuvasına giren boyun kısmının kalınlığını artırıyor. Dolayısıyla, yüksek K2 vitamini alımı, menopoz sonrası kemik kaybını önlemeye katkıda bulunuyor. Japonya’da, İnvolüsyonel Hastalıkları Araştırma Enstitüsü’nün araştırması da, osteoporozda, K2 vitamini almayanlardaki yeni kemik kırılmalarının, K2 vitamini verilenlerden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir