Microsoft ‘bulut’ ofisini açıyor

Microsoft ‘bulut’ ofisini açıyor

İnternet üzerinde çevrimiçi olarak kullanılacak yeni Office365 yazılım seti piyasaya çıkıyor.

Microsoft, internet üzerindeki uygulamalardan oluşan Office 365 adındaki yeni paketini bugün piyasaya sürüyor. Microsoft yeni paketiyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin dikkatini çekmeye çalışacak.

Microsoft yeni paketiyle tahmin ettiği başarıyı elde ederse, şu an dünya çapında 1 milyar kullanıcısı olan Office uygulamaları için yeni bir büyüme dalgası yaratabilir.

Öte yandan, analistler Microsoftun başarılı olabilmesi için Googleın KOBİler tarafından kullanılan ‘bulut ofis’ uygulamalarıyla baş etmesi gerektiğini ifade etti.

Office 365, eski paketlerde standart olarak bulunan Word, Outlook, Excel ve diğer uygulamaların yanı sıra, birçok kullanıcının bugüne kadar görmediği server sistem yazılımları içeriyor. Bu yazılımlar arasında mesajlaşma için Exchange, ortak çalışma için SharePoint ve konferans ile iletişim için Lync bulunuyor.

Bulut ofis sistemlerinin temel özelliği, ana yazılım bileşenlerinin ve dosyaların kullanıcı bilgisayarında değil, uzaktaki firma sunucularında tutulması ve böylece internete bağlı her hangi bir bilgisayardan bu dosyalar üzerinde işlem yapılabilmesi.

ŞİRKETLERE KATKIDA BULUNACAK

Microsoft kullanıcıları, ayda 6 dolar vererek standart Office uygulamalarını internet üzerinden veya bilgisayarlarına yükleyerek kullanabilecek.

Öte yandan, 500 ve altında personeli olan firmalar teknolojisi, altyapısı ve yeni donanım maliyeti nedeniyle Microsoftun server programlarını kullanmaya sıcak bakmıyor. Son olarak Microsofttan yapılan açıklamada, en başarılı Office server ürünü Exchangein KOBİlerin sadece yüzde 30u tarafından tercih edildiği ifade edildi.

Microsoft Office bölümü başkanı Kurt DelBene, Office 365in şirketlere geçmişte elde edemedikleri başarıları yakalamalarında yardımcı olacağını umduğunu ifade etti.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir