Penis eğriliği olan erkekler dikkat!

Penis eğriliği, asıl adıyla Peyronie hastalığınız varsa kansere daha yatkın olabilirsiniz.

Yeni bir araştırmaya göre eğri penise sahip erkeklerin bazı kanser türlerine yakalanma riski daha yüksek. Amerikalı araştırmacıların yaptığı araştırmada penisin eğri olmasını tetikleyen genin aynı zamanda tümör oluşumunu da tetiklediği ortaya çıktı. Penis eğriliği olarak da bilinen Peyronie hastalığı erkeklerin %7’sinde görülüyor.

Houston’da bulunan Baylor Üniversitesi’nin 1.5 milyondan fazla hastadan topladığı verileri inceleyerek yaptığı çalışmanın sonuçları American Society for Reproductive Medicine’de yayınlandı. Buna göre penis eğriliği olan erkeklerin testis kanserine yakalanma riski %40, melanom riski %29 ve mide kanserine yakalanma riski %40 daha fazla.

Araştırmayı gerçekleştiren ekip penis eğriliği olan erkeklerin kanser durumunda erkenden teşhis etmek için düzenli olarak kontrole gitmeleri gerektiğini söyledi.

Penis eğriliği neden olur?

Penis eğriliği olarak bilinen Peyronie hastalığının asıl nedeni tam olarak anlaşılmasa da genel olarak penisin tekrar eden bir hasar görmesi sonucu meydana geldiği düşünülüyor. Bu hasar seks sırasında, egzersiz sırasında veya bir kazanın sonucu olarak gerçekleşebilir.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir