Siroz hastalığı nedir, sebepleri nelerdir?

Siroz hastalığı nedir, vücudun ana maddelerinden birisi olan karaciğerin çeşitli etkenlere bağlı olarak bozulması ve görevlerini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Siroz hastalığı nedir denildiğinde çoğu kişinin aklına karaciğer sirozu gelebilir.Yazımızı okuyarak, tdavisi oldukça zorlu olan siroz hastalığı nedir, sebepleri nelerdir öğrenerek uygun bir tedavi süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Siroz hastalığı nedir sorusu , tedavisi uzun ve zorlu olan bu sağlık sorununun ölümcül hastalıklar listesinde ilk on içine girmesiyle birlikte daha çok karşımıza çıkmaktadır.Karaciğerde meydana gelen bozulmalara bağlı olarak ortaya çıkan siroz hastalığında, hasar gören karaciğer hücreleri yenilense bile oluşan miktar çok fazla olacağından sorunlar devam edecektir. Batı ülkelerinde oldukça büyük ölüm oranlarına neden olan siroz hastalığı nedir, sebepleri nelerdir merak edenler için yazımız önemli bir bilgi kaynağı olacaktır.

Siroz hastalığı nedir?

Siroz hastalığı; karaciğerde bulunan işlevsel birimlerin hasar alması sonucu sertleşmesi ve bu sertleşme ile birlikte geri dönülemez bir biçimde hücrelerin bozulması hastalığıdır. Vücudun kimya fabrikası olan karaciğerin bu şekilde hasar görmesi hayati tehlikelere yol açabilecek bir durumdur Buna bağlı olarak Batı ülkelerinde ilk 10 ölümcül hastalık arasında siroz hastalığı da yer alır.
Siroz hastalığı sebepleri halk arasında genellikle fazla alkol tüketimine bağlı olarak görülse de tek sebep bu değildir. Siroz hastalığı sebepleri nelerdir, hakkında çok daha fazla bilgi aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Siroz hastalığı sebepleri nelerdir?

Siroz hastalığı sebepleri her kişide farklılık gösterebilir. Siroz hastalığının sık görüldüğü ülkelerde hastalığın en büyük sebebi fazla alkol tüketimidir. Türkiye’de siroz hastalığının en büyük sebebi olarak ise Hepatit B enfeksiyonu gösterilmektedir.

Siroz hastalığı sebepleri nelerdir, aşağıda maddeler halinde yer almaktadır:

-Alkol tüketimi,
-Hepatit B,C ve D enfeksiyonları,
-Otoimmün Hepatit,
-Primer biliyer siroz(PBC) ve primer sklerozan kolanjit(PSC)
-Hepatotoksik ilaçlar
-Kardiyak siroz
-Wilson hastalığı,kistik fibros
-Uzun süreli açlık

Siroz hastalığı belirtileri nelerdir?

Sık görülen belirtileri ile siroz hastalığı nedir daha iyi tanımlayabilirsiniz. Siroz hastalığının sık görülen belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

-Halsizlik
-Sürekli yorgunluk
-Vücut damarlarında karıncalanma hissi
-Kilo kaybı
-Bacaklarda şişkinlik
-Mide bulantısı
-Karında şişkinlik
-Gözlerde ve cilt yüzeyinde görülen sarılık
-Yüksek tansiyon
-Dalak büyümesi
-Kemiklerde ağrı
-Ciltte uzun süreli morarma
-Konsantrasyon güçlüğü

Siroz hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Siroz hastalığı sebepleri titiz bir biçimde araştırılmadan hastalığın tedavisi mümkün değildir. Yapılan testlere ve muayenelere göre siroz olduğu kesin olan hastalar için doktor tarafından uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Siroz hastalığı tedavisi yöntemleri nelerdir, işte cevabı:

-Alkol kullanan kişilerin alkolü hayatlarından tamamen çıkarması gereklidir.
-Hastanın vitamin değerleri ölçülmeli, vitamin eksikliği olması halinde ise vitamin takviyesi yapılmalıdır.
-Yüksek tansiyon sirozda sık görülür bir sorundur. Tansiyonun düşük tutulmasına özen gösterilmelidir.
-Aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır.
-Doktorun önermediği ilaçlar kullanılmamalıdır.
-Ödem attırıcı ve idrar sökücü etkisi olan ilaçlar kullanımı yapılmalıdır.

Siroz hastası ne kadar yaşar?

Siroz hastalığı nedir ile ilgili merak edilenlerden birisi hastaların ne kadar yaşadığıdır. Bu konu ile ilgili net bir tahminde bulunmak doğru değildir. Dünya geneline bakıldığında siroz hastalarının ömrünün 1 ile 20 yıl arasında değiştiği görülebilir, yine de siroz hastası birisinin en fazla 20 yıl yaşabileceği hakkında net bir hüküm vermek doğru bilgi olmayacaktır.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir