Sivrisinekle balıklı mücadele

Sivrisinekle balıklı mücadele

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya’da sivrisinekle mücadelede balık kullanmaya başladı. Çevre dostu olan biyolojik mücadele yöntemi, bitki ve canlılara zarar vermezken, daha az kimyasal kullanıldığı için belediye ekonomisine de katkı sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi, Alanya genelinde su birikintisi olan yerlere, sulama havuzlarına, göletlere, bataklıklara, tarımsal amaçlı kuyulara ve kullanılmayan sarnıçlarda sivrisinekle mücadelede biyolojik yöntem olarak sivrisinek balığı kullanıyor. Sivrisinek düşmanı olarak bilinen balık, kısa sürede bulunduğu ortama adapte olarak söz konusu sularda bulunan sivrisinek larvalarını yiyerek ortadan kaldırıyor.

ALANYA KALESİ’NDE BAŞLADI
Kimyasal yöntemler kullanılmasına izin verilmeyen, endomik koruma altında olan ve birçok tarihi eserin yanı sıra yüzlerce endemik bitki ve canlının bulunduğu Alanya Kalesi’nde de sivrisinekle mücadelede bu balıklar kullanılmaya başlandı.

EN ETKİN YÖNTEM
Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, Alanya’da 132 kişiden oluşan bir sivrisinekle mücadele ekibi kurduklarını belirterek, “Alanya’nın tüm mahallelerinde sinekle mücadele çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz kimyasal yöntemin yanında biyolojik yöntemlerle de çevreye ve canlılara zarar vermeden sinekle mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Sivrisinek balığı da biyolojik mücadelenin en etkin yöntemlerinden biri. Alanya genelindeki tarımsal kuyular, deniz ve akarsularla bağlantısı olmayan göletler, sulama havuzları ve sarnıçlara bu balıkları bırakarak etkin mücadeleyi yapıyoruz. Önümüzdeki sene bu çalışmaların meyvesini alacağız” dedi.

GAMBUSİA AFFİNİS (SİVRİSİNEK BALIĞI )
Sivrisinek balığı, lepistesle akrabalığı olan sıcak-soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen bir tatlı su balık türü. Sivrisinek balığı, sivrisinekle mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor.
Öte yandan, balığın en önemli özelliklerinin başında kısa sürede üremesi ve larvayla beslenmesinin geldiği kaydedildi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir