Sorgunlu iki girişimci kendi elektriğini üretiyor

Sorgunlu iki girişimci kendi elektriğini üretiyor

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Kamil Kaygısuz ve Batuhan Yağcı isimli iki girişimci, güneş panelleri ve rüzgar türbininden faydalanarak kurdukları sistemle iş yerlerinin elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Bir iş nedeniyle gittiği İstanbulda güneş panelleri ve rüzgar türbininden elektrik üretildiğini gören 60 yaşındaki Kamil Kaygısuz, Ben 30 yıldır elektrik işiyle uğraştım. İstanbula bir iş icabı gittiğimde güneş ve rüzgardan faydalanarak elektrik üretiliğini gördüm. Daha sonra Sorguna dönerek bu işe merak sardım. 3 aylık çalışmamızın sonunda güneş ve rüzgardan enerji üretimini gerçekleştirdik. Güneş olduğunda güneş panellerinden akülerimiz besleniyor.

Akülerden de inverter yoluyla 220 W yükselterek elektriğimizi üretiyoruz. Güneşin olmadığı zamanda rüzgar türbininden faydalanarak aküyü besliyoruz. Güneş ve rüzgarın olmadığı gün akülerimiz yaklaşık 3 gün elektrik ihtiyacımızı karşılıyor. Kurduğumuz bu sistem saatte 3 KW elektrik üretebiliyor. İstersek 10 katlı bir binaya dahil bu sistemi kurabiliriz. Ürünlerimizin tamamı yerli olup, bu sistemin bize maliyeti 15 bin TLye mal oldu dedi.
28 yaşındaki Batuhan Yağcı ise, kendi elektriklerini üreterek CEDAŞın elektriğine ihtiyaç duymadıklarını söyledi.
Çevredeki vatandaşlar ise, yapılan sistemin çok iyi olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir