Sperm alerjisinin belirtileri nelerdir?

Pek çok kadın sperm alerjisi olduğunu bilmeden cinsel hayatına devam ediyor. Peki, sperm alerjisinin belirtileri nelerdir?

Sperm alerjisi genellikle vajinal bölgede kızarıklık, şişme, ağrı, kaşıntı ve yanma hissiyle ortaya çıkıyor. Genellikle cinsel temastan 10-30 dakika sonrasında başlayan bu şikayetler spermin temas ettiği her bölgede görülebiliyor. Bu semptomlar saatler veya günler sürebiliyor.

Bazı kadınlarda semptomlar bölgesel olsa da nadiren tüm vücuda da yayılabiliyor. Bazı vakalarda hayatı tehdit eden anaflaktik şok söz konusu olabiliyor.

Sperm alerjisi her partnerin spermine karşı söz konusu olabileceği gibi sadece bir kişiye karşı da görülebilir. Genellikle vajinit rahatsızlığı ile karıştırılan sperm alerjisi prezervatif kullanıldığında görülmemektedir.

Sperm alerjisi pek çok ilişkiyi tehdit etmektedir. Bu alerji hamile kalmayı da zorlaştırmaktadır. Bu tür bir alerji yaşayan kadınlar genellikle yapay döllenme ile hamile kalabilmektedir.

Sperm alerjisi olabileceğini düşünen kadınların en kısa sürede doktora başvurması önerilmektedir. Yapılan testler ile alerjinin gerçekten var olup olmadığı veya başka bir sorunun mu geliştiği anlaşılabilmektedir.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir