Suçiçeği belirtileri nelerdir? (Suçiçeği tedavisi)

Suçiçeği genellikle çocukluk çağı hastalığı olsa da yetişkinlerde de görülür. Peki, suçiçeğinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Suçiçeği sonrasında lekeler kalır mı? İşte suçiçeği hakkında tüm merak ettikleriniz…

Suçiçeği genellikle çocukluk çağında görülen virüs kökenli bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği tedbir alındığı takdirde atlatılabilen bir hastalıktır. Peki, suçiçeği belirtileri nelerdir? Nasıl bulaşır? Tedavisi nasıl yapılır? İşte suçiçeği hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken önemli noktalar…

Suçiçeği nedir?
Varicella-zoster adlı bir virüsten kaynaklana, genellikle de çocuklarda görülen ancak yetişkinlerde de gördüğümüz ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Vücutta çiçeğe benzer su baloncukları oluşmasından dolayı ismi suçiçeğidir.

Suçiçeğin belirtileri nelerdir?
Son derece bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği çocuklarda küçük döküntülere ve ateşe neden olur.
Önce kuluçka evresi gözlemlenir. Bu süre 10-20 gün arasıdır. Vücutta gösterdiği belirtiler;
*Çiçeğe benzer su baloncukları,
*Ateş,
*Halsizliktir.

Öncelikle hafif pembelik olarak görülen su dolu lekeler 12-24 saate kadar kabuk bağlayarak dökülür. Ardından yenileri çıkar. Saç dipleri, kol bacak ve yüzde az oranda olan lekeler en çok vücudun sıcak bölgelerinde ve gövde de görülür.

Çok fazla kaşıntıya neden olur ancak kesinlikle kaşımamak gereklidir.
Eğer küçükken suçiçeği geçirmediyseniz yetişkinliklerde çok daha ağır etkiler gösterebilir. Özellikle de hamilelik döneminde geçirilirse hem anne hem bebek için çok risklidir.

Suçiçeği nasıl bulaşır?
suçiçeğine neden olan virüs havada 1-2 saat kadar canlı kalabilir ve çok hızlı çoğalır. Solunum yolu (hastalık öksürmesi ve hapşırması) ile havaya karışarak bulaşabilir.

Aynı zamanda döküntülere yapılan direk temasla da bulaşabilir. Bu nedenle okul döneminde çocuğunuz suçiçeği olursa okula göndermemenizi tavsiye ederiz.

Suçiçeği tedavisi nasıl olur?
Suçiçeği ateşli bir hastalık olmasına karşılık tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Hasta serin tutulmalıdır, asla sıcak kalmamalıdır. Hem ateşinin düşmesi hem de terleyip kaşıntılarının artmaması için ılık bir banyo yapılmalıdır. 3 gün boyunca yoğun ateş olacaktır. Bir doktora mutlaka danışılmalıdır.

Lekeler için bakteri ve enfeksiyon olmasın diye krem kullanılır. Doktor tavsiyesine göre ateş düşürücü ilaçlar alınır. Ancak aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır. Suçiçeği virüsü ile birleşince ciddi tehlikelere neden olabilir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir