Sülünler doğaya salındı

Sülünler doğaya salındı

Samsun’un Bafra ilçesinde sülün neslinin artırılması ve doğadaki kene ve diğer zararlılarla mücadele kapsamında doğaya sülün salındı.

Gelemen Sülün Üretme İstasyonu’nda yetiştirilen 400 adet sülün Aktekke bölgesinde Bafra Kaymakam Vekili ve Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Orman ve Su İşleri XI. Bölge Müdür Vekili Hüseyin Özbay, Av ve Yaban Hayatı Şube Müdür Vekili Fatih Karakaya, Bafra DKMP Şefi Cengiz Akyüz, Aktekke Mahalle Muhtarı Şadi Yayla ve vatandaşlardın katılımıyla Atatürk Ormanı’nda doğaya bırakıldı.

Orman ve Su İşleri XI. Bölge Müdürü Vekili Hüseyin Özbay, “Bölge Müdürlüğümüz olarak Gelemen Sülün Üretme İstasyonu’nda 2014 yılında 14 bin sülün üretilmiştir. Üretilen bu sülünlerden 12 bin adeti ‘Doğal Yaşamı Sülünle Destekleme Programı’ kapsamında doğaya salınmıştır. Samsun’da Bafra Kızılırmak Deltası, TİGEM Arazileri ve Aktekke Mahallesi Atatürk Ormanı olmak üzere 4 bin adet sülün doğaya kazandırılmıştır.

Samsun dışında Rize, Kastamonu, Giresun, Bartın, Bolu, Düzce, Sakarya ve Ordu illerine Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları ve Merkez Av Komisyon (MAK) kararı ile ava kapatılan sahalara 8 bin adet sülün doğaya yerleştirilmiştir. Sülün birinci derecede nesli tükenmeye yüz tutmuş kanatlı hayvandır, sülünler doğadaki yaşam ortamlarına bırakılarak sülün neslinin artırılması ve doğadaki kene ve diğer zararlılarla mücadele amaçlanmaktadır” dedi.

AHMET ŞÜKRÜ ULUÇAY

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir