Toksik şok sendromuna karşı aşı

Bilim insanları, kadınları toksik şok sendromu hastalığından kurtarmak için yeni bir aşı geliştirdi. Toksik şok sendromu, dolaşım ve organ yetmezliğine neden olan ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık Staphylococcus grubuna ait bakterilerin ürettiği toksinlerden kaynaklanır ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha çok görülür.

Hastaların %50’si kadınlardan oluşuyor

Uzmanların dediğine göre bu hastalığa yakalanan kişilerin %50’si âdet gören kadınlardan oluşuyor. Tampon kullanan kadınlarda toksik şok sendromundan kaynaklanan kan zehirlenmesi belirtileri gözlemlendi. 80’li yıllarda yapılan araştırmaya göre kadınlarda bu sendromun görülmesi tampon kullanımından kaynaklanıyor.

Yeni geliştirilen aşı kadınları bu hastalıktan koruyabilir

Şimdi de, Viyana Tıp Üniversitesindeki bilim insanları bu ölümcül enfeksiyonun oluşmasını engellemek amacıyla bir aşı geliştirdiler. Araştırmaya katılan Prof. Dr. Martha Eibl, aşının işe yaramasının uzun zaman alabileceğini söylüyor.

Dr Eibl, Staphylococci bakterisinin herkeste bulunduğunu ve zararsız olduğunu ancak özellikle diyaliz hastaları, karaciğer hastalığı olanlar, kalp ameliyatı geçirenler veya kronik olarak hasta olan kişilerde zararlı hale gelebileceğini dile getirdi. Buna karşın, Viyana Tıp Üniversitesinden Dr. Bernd Jilma toksik şok sendromunun kadınlar arasında sıklıkla görüldüğünü belirtiyor.

Geliştirilen aşının bu sendroma karşı etkili olduğu ve yan etkileri olmadığı belirtiliyor. Aşının hastalığa karşı yaklaşık 5 yıl koruyucu olması bekleniyor.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir