Trabzon’da çevreyi kirletenlere ceza yağdı

Trabzon’da çevreyi kirletenlere ceza yağdı

Trabzon’da Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce bu yılın Kasım ayı itibariyle 447 denetim yapılırken, bunlardan 38’ine çevre kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle 1 milyon 432 bin 699 TL para cezası kesildi.

Kesilen cezaların büyük bir bölümü uygun olmayan yerlere harfiyat dökme, havaya emisyon bırakılması (bacalardan çıkan duman) gibi suçlar oluştururken, 31 firma çevre kanununa muhalefet ettiği gerekçesiyle 1 milyon 135 bin 997 TL, 7 şahsa da 296 bin 702 TL idari para cezası uygulandı.

Trabzon’da doğalgaza geçilmesiyle birlikte hava kirliliği oranında önceki yıllara oranla büyük bir azalma kaydedildiği belirtilirken, Ortahisar dağıtım bölgesine doğalgazın gitmesi gereken toplam 109 bin 312 konut ve 11 bin 515 iş yerinin bulunduğu, şu ana kadar 58 bin 468 daireye gaz arzının sağlanmış olduğu ancak bunların 35 bin 14’ünün doğalgaza abone olduğu kaydedildi. Ortahisar’da şu ana kadar 58 bin 468 daireye gaz arzı sağlanırken, bunların sadece 30 bin 810’u aktif doğalgaz kullandığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “İl Müdürlüğümüz tarafından apartman/site denetimleri yapılmaya devam etmekte olup, denetimler esnasında bacasından atmosfere sürekli ve koyu renkli duman atan site ve apartmanlar fotoğraflarla tespit edilip, takip edilmektedir. Bugüne kadar yapılan denetimlerde izinsiz kömür kullanıldığı tespit edilen apartmanlara, 2872 Sayılı Çevre Kanunun ilgili hükümlerine muhalefet edilmesi sebebiyle idari para cezası uygulanmıştır ve uygulanmaya devam edilecektir. Ayrıca ilimizde yaşanan hava kirliliğini azaltmak, hazırlanan Temiz Hava Eylem Planının uygulanmasını sağlamak ve doğalgaz kullanımını teşvik etmek amacı ile 26.11.2014 tarih ve 39 sayılı ve 10.09.2015 tarih ve 40 sayılı Mahalli Çevre Kurulu Kararları alınmıştır. Bu kararlar uyarınca doğalgaz bağlantı hattı ulaşan yerleşim birimlerinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalarda doğalgaz kullanımına geçiş zorunluluğu getirilmiştir” denildi.

BEKİR KOCA
TRABZON

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir