Türksat’ın 4A ‘ya kanal geçişleri bu gece gerçekleşecek

Türksat’ın 4A ‘ya kanal geçişleri bu gece gerçekleşecek

Türksat’ın 4A uydusunun hizmete girmesi ile birlikte kanal değişiklikleri bu gece yarısı gerçekleşecek.

Türksat 4A haberleşme uydusu, 14 Şubat 2014’te uzaya gönderilenmiş, Türksat 2A ve Türksat 3A haberleşme uydularıyla hizmet vermeye başlamıştı. Türksat’tan yapılan açıklamada 4A uydusunun 14 Temmuz 2014 tarihini 15 Temmuz 2014’e bağlayan gece yarısı, uydularımızdaki televizyon ve radyo yayınlarında frekans değişiklikleri yapılacağı duyuruldu.

Tüksat’ın sitesindeki duyuruda “Türksat 2A uydusunun ömrü 2016 yılınında tamamlanacağından, söz konusu uydu üzerindeki yayınlar Türksat 4A haberleşme uydusuna aktarılacaktır. Yeni TV kanallarının yayına başlamasıyla birlikte Türksat 4A üzerinde hâlihazırda 429 olan TV kanal sayısı, 477’nin üzerine çıkacaktır.” denildi.

Uydu Alıcılarının Ayarlanması

Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecektir.

Diğer uydu alıcıları içinse, 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC ¾ veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerleri girilerek “Şebeke Taraması” yapılması gerekmektedir.

EK BİR ANTENE İHTİYAÇ DUYULMAYACAK

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42° Doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uyduları ile birlikte) hizmet vereceğinden, uydu üzerindeki yayınları izlemek için ek bir antene ihtiyaç olmadığı gibi mevcut anten ayarlarında da herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
Yeni uydularıyla bölgesindeki liderliğini güçlendiren Türksat, 42° Doğu yörüngesinde kullanıcılara daha fazla TV ve radyo kanalı izleme imkânı sunmaktadır.
 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir