Uzaydan önce maça gidecek

Uzaydan önce maça gidecek

İnsansı robot R2 uzaya gitmeden önce Amerikan futbolu maçında görücüye çıkacak.

Amerikan uzay mekiği Discovery’nin 24 Şubat’ta yapacağı son seyahatinde uzaya götüreceği insansı robot ‘Robonot2 ya da R2’ yarın yapılacak Amerikan futbolu maçı finalinde (Super Bowl) milyonlarca izleyicinin karşısına çıkacak.

Super Bowl öncesi yayıncı firmanın özel programında ekranlara çıkacak R2, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve otomobil devi General Motors’un 15 yıl süren çalışmalar sonunda geliştirildi.

Dünya’da ve uzayda insanlarla yan yana güvenli bir şekilde çalışabilecek ve aynen insan gibi alet kullanabilecek şekilde tasarlanan R2’nin, Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) rutin bakım işlerini yaparak, istasyon mürettebatının daha önemli görevleri yerine getirmesini sağlayacak biçimde iş yükünü azaltması hedefleniyor.

Uzaya seyahat edecek ve burada çalışacak ilk insansı robot R2, arkasından gittiği tüm cisimleri görebiliyor, çevreyi hissedebiliyor ve etrafa uyum sağlamak için kendini gerektiği gibi ayarlayabiliyor.

Teknoloji harikası robot, becerisiyle de diğer robotlardan ayrılıyor. İnsansı parmakları ve yumuşak avucuyla cisimleri nazikçe tutup, kavrayabiliyor. Hareket yönünde örneğin bir astronot kafası gibi beklenmedik bir obje çıkarsa, hareketini durdurmaya programlanmış R2, kendisine sert bir şey çarptığında da hemen kapanıyor.

Bilimsel deneyler ve uzay gemisini kullanmak gibi hassas görevler hariç her türlü işi yapabileceği düşünülen deneysel robot, başta istasyonun Destiny laboratuvarına konulacak ve burada basit işlerin nasıl yapıldığını izledikten sonra daha zor görevlere hazırlanacak.

2,5 milyon dolara malolan ve 5 kilodan fazla ağırlığı kaldırabilecek şekilde tasarlanan 136 kilo ağırlığındaki R2, yer ekibi ve UUİ mürettebatı tarafından grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile bilgisayardan kontrol edilecek.

Uzay ve teknoloji meraklıları, R2’nin uzay seyahatini General Motors’un Facebook ve Twitter sayfalarından ya da Twitter’ın @AstroRobonaut sayfasından izleyebilirler. NASA, Ay yüzeyinde kullandığı tekerlekli aracı da General Motors işbirliği ile geliştirmişti.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir