Vajinada meydana gelen sarı akıntı nedenleri!

Kadınlarda meydana gelen vajinal akıntı genellikle anormal bir durum değildir. Ancak rengi koyu ve sarı gelmeye başladıysa sağlığınızla alakalı çeşitli problemleri işaret ediyor olabilir.

Vajinada meydana gelen akıntılar genel anlamda kötüye işaret etmez. Ancak bu bölgede meydana gelen akıntılar koyu renkli olmaya başladıysa ve koku oluşturuyorsa bunun nedeni ciddi sağlık sorunları olabilir. Sarı akıntılı olan durumlarda takip önemlidir. Sürekli hale gelmeye başladıysa ve gittikçe çoğalıyorsa muhakkak bir hekime başvurulmalıdır. Sarı akıntının nedeni çok çeşitli sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. İşte vajinada meydana gelen sarı akıntının nedenleri…

Stres sinir faktörleri

Az öncede belirttiğimiz gibi vajinada meydana gelen akıntılar ciddi tıbbı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Sarı akıntının nedeni ne ise doktor tedavi şeklini ona göre ayarlayacaktır. Akıntının nedeni stres, sinir ve çeşitli ruhsal problemlerde olabilir. Bu gibi durumlarda tıbbi tedavi pek fazla gerekmez.

Bel soğukluğu olabilir

Vajinada meydana gelen sarı ve kokulu olan akıntının en önemli nedenleri arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilir. Bunlardan en yaygın görülenleri bel soğukluğudur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ilerleyen zamanlarda, ağrı ve doğurganlıkla alakalı sorunlara neden olabilmektedir.

Bakire olanlarda enfeksiyon riski!

Bakire olan kadınlarda bu gibi durumlar meydana geliyorsa en belirgin sebebi enfeksiyondur. Umumi tuvaletlerde yeterli önlem alınmaması ve iç çamaşırı temizliği bu bölgede enfeksiyona neden olarak sarı akıntıyı beraberinde getirebilir. Bu durumda doktor tedavisi kesinlikle şarttır.

Rahim ağzı kanseri

Sarı akıntının nedeni çok nadir olsa da rahim ağzı kanserinin en erken belirtileri arasında gösterilebilir. Rahim ağzında meydana gelen iltihaplanma sonucunda sarı akıntı meydana gelir. İlerleyen zamanlarda vajinal akıntıyla beraber kanamada meydana gelebilir. Kanserin ilerlememesi için başta yapılan tetkikler oldukça önemlidir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir