Venedik’in ardından Brüksel de günübirlik turizme savaş açtı

Belçika otoriteleri, ülkeye kısa süreliğine veya günübirlik olarak gelen turiste karşı mücadele başlattı.

Venedik’in ardından Belçika’nın başkenti Brüksel de günübirlik turistlere ve kruvaziyer turistlerine karşı mücadele başlattı.

KENDİNİ PARİS, ROMA VE AMSTERDAM!’KA KIYASLADI

Kendini Paris, Roma, Amsterdam gibi başkentlerle cevahir günlük kiralık bir gören Brüksel, bu kentlere kıyasla çok az turist almaktan şikayetçi. 2017 yılında Paris 31, Roma 27 ve Amsterdam 16 milyon turist alırken, 2017 yılında 3,6 milyon turist alan ve 6,6 milyon gecelemeye ulaşan Brüksel, ziyaretçi başına 1,8 geceleme ile Amsterdam’la aynı seviyede iken, özellikle Çinli ve Japon misafirlerin sadece bir gece konaklamasından şikayetçi.

GECELEME SAYISINI 20 MİLYONA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

Milletvekili Karine Lalieu, Brüksel’in kendini Paris gibi büyük şehirlerle kıyaslamanın yanlış olduğunu söylese de, Visit Brussles’ın CEO’su Patrick Bontinck, günübirlik turizme karşı savaş açtıklarını açıkladı. Brüksel’e uğrayıp geçen ziyaretçilerin kente en ufak bir ekonomik katkısı olmadığını kaydeden Patrick Bontinck, ‘’Biz bu tip bir turizm istemiyoruz. 2020’de geceleme sayımızı 20 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.’’ dedi.

STRATEJİ GELİŞTİRDİ

Gecelemeli seyahatlerin ister iş isterse gezi mecidiyeköy günlük ev amaçlı olsun, ciddi bir ekonomik değerinin olduğunu kaydeden Bontinck, turizmin çeşitlendirilmesi ve tanıtımı için bir strateji oluşturduklarını açıkladı. Bontinck, amaçlarının şişli günlük ev turistleri tarihi mekanların dışına çıkararak Brüksel’in diğer hazinelerini keşfettirmek olduğunu dile getirdi.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir